AFC11.cz    Diskusní fórum    Pravidla    FAQ    Hledat    Uživatelé    Registrace    Přihlášení 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma
Černý pátek
Všelicos
Administrátor

Založen: 15. 10. 2007
Příspěvky: 627
Bydliště: KTU
Odpovědět s citátem
Snad se Kájka nebude zlobit, že sem házím tuhle povídku... ale našla jsem ji ve své složce a mám ji ráda Embarassed



Černý pátek



„...a pátek nešťastný je den: nechoď, dceruško, k vodě ven...“
K. J .Erben


Kdo by se netěšil na pátek?
Konec pracovního týdne dokáže potěšit a člověk díky vidině padla po práci pracuje s plným nasazením, aby mu tento den rychleji utekl. Již se vidí doma, rozvalen v posteli, se snem v nyní naprosto prázdné hlavě. Chce odpočívat, chce si užívat chvíle, kdy mu nadřízený nefuní na záda.
Kvůli těmto důvodům se pátek stal pravidelným, hektickým dnem pro policisty: lidé, kteří jeli ke svým domům a bytům totiž zapomínali na to, že o vteřiny, o které budou v cíli později, nezchudnou.

Své o tom věděl modrooký komisař, choulící se v dlouhém, černém kabátě: a jeho myšlenky jen podporoval obraz, který se mu naskytl. Vytáhl z kapsy kapesník a řádně se vysmrkal. „Máte něco, Paule?“ zeptal se policisty, který kolem něj proběhl.
„Nic, pane Kranichu. Vše je na popel. Vidíte to sám.“
Tom Kranich přikývl. Viděl to, možná až příliš jasně.
Hasiči, záchranka, pohřební vůz...
A ohořelé zbytky.
Zkřivil rty a rázným krokem se vydal za jeho kolegou, který o pár metrů dále odháněl senzacechtivé novináře. Hyeny, pomyslel si, když Semir přenechal odhánění kolegům v uniformách a nechal se parťákem odvádět stranou.

„Opravdu se nic nenašlo?“
„Ne, Semire. Kolegové to odešlou Hartmuttovi, my jsme tu skončili,“ zatvářil se zkroušeně Kranich.
Kdoví, jak to bylo, kdo tentokrát poslouchal pyšný hlásek popohánějící jeho nohu k sešlápnutí plynového pedálu, kdo se vysmíval směrnicím a pravidlům platícím na dálnici.

„Tome, posloucháš mě vůbec?“ rozčiloval se na sedadle spolujezdce Gerkhan, když modrooký komisař při odjezdu z místa nehody několik minut mlčel.
„Jo, jo,“ zabručel nepřítomně Kranich a ještě pevněji stiskl volant: jen bílé klouby dávaly tušit, jaký tlak je na kruhový předmět, potažený černou kůží, vyvíjen. „Poslouchám... jen jsem se... zamyslel.“ Ach, jak mírně řečeno, ušklíbl se v duchu.
Nemohl se pořádně soustředit na řízení, i když by moc chtěl: nedovolil mu to truchlivý obraz, který se mu vryl do mysli jako rydlo do poddajného lina. Člověk by řekl, že policista si na takové scény jednou zvykne. Tak proč jsem si nezvykl? Kolik let už jsem u policie? Šest? Tak... proč?
Semir stiskl rty, když viděl, že v jeho parťákovi zuří vnitřní boj. „Tome, zajeď ke krajnici. Vyměníme se, ano?“
Modroočko jen přikývl a poslechl kolegu.

Tmavomodré CLK se znovu rozjelo po dálnici a Kranich se opřel o chladivé sklo předních dveří. A upřímně se snažil vytěsnit z hlavy dětskou rakev, kterou dva muži v černých oblecích nakládali do tmavého vozu.

Děti by neměly umírat. Naděje umírá poslední a děti jsou naší nadějí. Tak proč se stává, že ze světa odcházejí děti a my nemůžeme dělat nic jiného než setřít slzu z tváře a v duchu zamávat na rozloučenou?
Sbohem navždy…
Chtíc nechtíc mu z hloubi duše vyplula na povrch mysli vzpomínka, která nikdy nebude zapomenuta.

Plameny nenasytně olizující kapotu černého terenního vozu.
Plameny spalující lidskou bytost, dvě lidské bytosti.
Lidské bytosti proměněné v popel, jenž kolegové smetli a následně truchlící pozůstalí pohřbili do země.

Rychle zamrkal. Nechtěl aby Semir viděl, jak tuto rutinu prožívá. A přitom mohl tušit, že Gerkhana to sebralo stejně jako něj.

Copak jde si zvyknout na něco takového?

Jen civět na zakrvácené dětské tělíčko a přitom nehnout ani brvou? Člověk je přeci jen člověk, kruci! Není mramor aby se mohl tvářit, že ho nic nezajímá. Nemůže bez hnutí snášet osudy, které potkávají ty, které zveme naší budoucností.
Ale co proti nim může udělat?

Kranich něco nesrozumitelného zahučel.
Byl pátek.
Pátek, který se mu do srdce vepsal černým, truchlivým písmem.


Konec...

_________________
Ben: "Jak jsi na to přišel??"
Hartmut: "Neřeknu. Stejně to nechcete vědět."
(...)
Ben: "ODHOĎ TEN SEKÁČEK!!!!"
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovy WWW stránky
kajusia


Založen: 15. 10. 2007
Příspěvky: 447
Odpovědět s citátem
Vůbec se nebudu zlobit, Všelíku, házej sem, co máš u sebe, protože já nemám nic.. Sad Embarassed

Crying or Very sad Sad Smutná povídečka... Embarassed
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuICQ
RE:
André-und-Semír


Založen: 09. 11. 2007
Příspěvky: 418
Bydliště: Praha-nudná část u Centra Chodov
Odpovědět s citátem
U tohohle mě ukápla slzička.....Krááááááááááááááááása Wink Crying or Very sad

_________________
Anča =)

Mám teorii.... Za vším hledej drogy... *svatoušský kukuč*

Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ



Založen: 17. 10. 2007
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno
Odpovědět s citátem
    Je to smutná druhá strana pátku. Místo, aby lidi byli vděční, že mají celých 24 hodin soboty volno, kradou si vteřiny, které si pak vezmou nazpět životy:(. Je to smutné, moc smutné, jako bych Toma viděla, jsem ráda, za povídku o něm, je to má milená postava.

    Díky Všeli..i Káji:)


_________________
nevím proč mne zaujal tenhle citát, ale něco do sebe určitě má:
    "I am still, thank God, an atheist."
    (Luis Buñuel)
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ
eron
Administrátor

Založen: 15. 10. 2007
Příspěvky: 187
Bydliště: Nové Hrady(Jižní Čechy)
Odpovědět s citátem

Copak jde si zvyknout na něco takového?


Pochybuju Mad Crying or Very sad

Moc pěkná povídka, už jsem ji četl podruhé a vzpomněl jsem si, že jsem ji ještě nehodnotil...
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovy WWW stránkyMSN MessengerICQ
Dena


Založen: 18. 09. 2008
Příspěvky: 211
Bydliště: Chouč
Odpovědět s citátem
opět moc pěkné a také moc smutné

Crying or Very sad
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovy WWW stránkyICQ
Všelicos
Administrátor

Založen: 15. 10. 2007
Příspěvky: 627
Bydliště: KTU
Odpovědět s citátem
Děkujeme za komentáře! Embarassed Smile

_________________
Ben: "Jak jsi na to přišel??"
Hartmut: "Neřeknu. Stejně to nechcete vědět."
(...)
Ben: "ODHOĎ TEN SEKÁČEK!!!!"
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovy WWW stránky
Černý pátek
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina  
Strana 1 z 1  

  
  
 odeslat nové téma  Odpovědět na téma