AFC11.cz    Diskusní fórum    Pravidla    FAQ    Hledat    Uživatelé    Registrace    Přihlášení 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma
Jeřabiny
kajusia


Založen: 15. 10. 2007
Příspěvky: 447
Odpovědět s citátem
Snad čtenáři prominou, ale... dle mého názoru má nejlepší povídka s týmem 2. Také má.. oblíbená. Embarassed
Přeji hezké počtení Wink



Hleděla k nebi..
K šedému zimnímu nebi, co hrozilo, že na zem spustí peříčka z peřin a polštářů mraků.
Na větvi se pohupovaly jeřabiny. Tak rudé jako kapičky krve, jež vsakoval sníh, chladící postižený bok…

„Ziku, copak je?“
„Nic, Frku.“
„Nekecej, slziny v očích nemáš jen tak.
„To ne. Trochu jsem vzpomínala.“
„Na co?“
„Na loňský konec listopadu.“

Snažila se vstát. Vší silou trhla tělem, aby se mohla aspoň překulit. Všechna snaha se však ukázala jako marná. Řezavá rána vehnala do hnědozelených očí slzy.
„Ještě jednou!“ povzbuzovala se. „Znovu, znovu a znovu!“
Vzdala to. Prsty v rukavicích sevřely hrst sněhu a přitiskly ji na kulkou rozervanou tkáň.
Rudé jeřabiny koulející se po lidském těle…

„Ziku, nebreč.
Hmm, to byl nápad dostat za parťáka ženskou.
Na, tu máš kapesník.“
„Díky. Ach jo, dnešek je vážně..“
„Na nic…“

„Spát? Přemýšlet? Křičet o pomoc?“
Nic z toho neudělala. Pozorovala ty rudé korálky a ptáky, kterým byly potravou. Opeřeni zpěváčci přilétli, sezobli několik kousků pochoutky a zas odlétli.
Byla sama. Slyšela jen křupání stromů, jejichž výdrž zkoušel mráz, vločky dopadající na zmrzlou zem a svůj dech.
S každou kapkou se nořila do snu, který snem nebyl…

„Ts, a dost. Franku, kde je to včerejší hlášení, co jsem tak pracně vypisovala?“
„Eee.. snědl ho pes?“
„Johanese tady nepleť. Kam jsi ho dal?“
„Nikde, Ziku. Máš ho tady pod stohem dalších povinných hrůz.“
„Ech, promiň.“

Otřásla se…
Chladem, strachem, zhnusením se sebe sama. Otupělá mysl jen stěží vnímala okolí, ale dokázala si ještě představit obraz postřelené, bolestí znehybnělé blondýny tiše umírající uprostřed zasněženého lesa.
Pomoc…
„Pomooooc!!!“

„Co bys řekla na nějakou hospůdku?“
„To má být pozvání, Frku? Řekla bych jo.“
„Tak jdem, Ziku. Tady máš kabát,…“
„Ooo, díky. Kam jdeme?“
„Nech se překvapit.“
„Grrr, Pusa by ti neupadla.“
„Netrpělivče.“

Srdce mu divoce tlouklo.
Díky zřetelným stopám konečně uviděl její bleděmodrou čapku, která přiměla jeho unavené tělo k ještě rychlejšímu pohybu.
Svezl se na kolena a shrnul zmrzlé pramínky vlasů z její tváře.
„Zuzi.. Zuzano, ZUZANO!“
Pletenou šálu omotal kolem štíhlého pasu a popadl jí do náruče.
Paže chytící se jeho krku zapříčinily, že se ze zdrceného a ušpiněného vojáka stal král v hermelínu. Král bojující s ženou v kápi a s kosou v ruce o blonďatý poklad svého srdce.

„To jsem si mohla myslet.“
„Hele, škarohlíde…“
„Já nic, já.. dám si kolu s vínem.“
„K tomu pivo, číšníku.
Parťáku, žádný brekot.“
„No jasně, chytrolíne.
Franku, těšíš se na Vánoce?“
„Vánoce?“

S rukama v kapsách a hlavou plnou myšlenek pozoroval strom, pod kterým ji před měsícem našel.
Bělostný sníh schoval velkou krvavou skvrnu pod duchnou z ledových krystalků. I červeným bobulkám upletl mráz spolu se zimou sněhové čepičky, které jim dodaly něžný vzhled.
Bradu schoval ještě víc do límce bundy a zkřehlé prsty zaťal v pěst.
Modř se měnila v černotu.
Z dálky se k němu donesl zvuk zvonu..
24. prosinec, Vánoce..
Pohladil jeřabiny kolébající se v mírném vánku a vydal se ke svému vozu.
Musí se ještě stavit za rodiči…

Mezi parťáky je zajímavé pouto. Oba dva ví, jak hořce občas chutná „policejní“ život často přinášející samotu, zklamání a nedostatek času pro milované. Pošťuchují se jako malé děti, ale city k tomu druhému dětské nejsou.
Věděl, že kdyby měl jako partnera Semira či Toma, nebylo by to takové jako se Zuzanou. U ní měl v sobě skryt pocit, že jí musí chránit víc, než je obvyklé. To blonďaté, elegantní, ale přesto pískle přece potřebuje pevnou chlapskou ruku…
Loučila se s Frankem podáním ruky a už si v hlavě sepisovala seznam, co všechno bude muset zítra uklidit, přinést a zařídit, protože toho Frank není schopen…

Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuICQ
Re: Jeřabiny
Ajši
Administrátor

Založen: 14. 10. 2007
Příspěvky: 1513
Bydliště: Hodonín
Odpovědět s citátem
Kájíku, víš, že nemám ráda tým dva, ale toto Tvé dílo se čte krásně i mně, natolik povedeně je napsané. Kombinace kurzívové vzpomínky a jaksi civilněji pojaté přítomnosti je ohromně působivá... Máš být na co pyšná! Smile

S každou kapkou se nořila do snu, který snem nebyl…
- uf, až mrazivé...
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu



Založen: 17. 10. 2007
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno
Odpovědět s citátem
    Kájička napsal:

    Paže chytící se jeho krku zapříčinily, že se ze zdrceného a ušpiněného vojáka stal král v hermelínu. Král bojující s ženou v kápi a s kosou v ruce o blonďatý poklad svého srdce.


    Tyhle větičky jsou zase milé mému srdíčku

    Kájule napsal:
    Věděl, že kdyby měl jako partnera Semira či Toma, nebylo by to takové jako se Zuzanou. U ní měl v sobě skryt pocit, že jí musí chránit víc, než je obvyklé. To blonďaté, elegantní, ale přesto pískle přece potřebuje pevnou chlapskou ruku…
    Loučila se s Frankem podáním ruky a už si v hlavě sepisovala seznam, co všechno bude muset zítra uklidit, přinést a zařídit, protože toho Frank není schopen…


    a při těmhle jsem se musela smát. Líbí se mi ta realita, je svým způsobem komická a taky dost přirozená, jaksi lidská.

    a povídku jsem četla dvakrát, protože se mi to prostě líbilo, a určitě si ji přečtu zas:)


_________________
nevím proč mne zaujal tenhle citát, ale něco do sebe určitě má:
    "I am still, thank God, an atheist."
    (Luis Buñuel)
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ
André-und-Semír


Založen: 09. 11. 2007
Příspěvky: 418
Bydliště: Praha-nudná část u Centra Chodov
Odpovědět s citátem
Káááájííí....
Jak.... nádherné, povznášející.... prostě úúúúúúúúúúúžasné.....

_________________
Anča =)

Mám teorii.... Za vším hledej drogy... *svatoušský kukuč*

Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ



Založen: 17. 10. 2007
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno
Odpovědět s citátem
    Tentokrát se mi neskutečně líbil kousek s Johanessem...Smile...šťastné a veselé, Káji!

_________________
nevím proč mne zaujal tenhle citát, ale něco do sebe určitě má:
    "I am still, thank God, an atheist."
    (Luis Buñuel)
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ
SaM


Založen: 15. 10. 2007
Příspěvky: 361
Bydliště: Praha
Odpovědět s citátem
Tahle povídka se mi líbí pokaždé, je prostě dokonalá. A jako pokaždé mě dostává tento úsek:

Paže chytící se jeho krku zapříčinily, že se ze zdrceného a ušpiněného vojáka stal král v hermelínu. Král bojující s ženou v kápi a s kosou v ruce o blonďatý poklad svého srdce.


Dokonalé dílo, Kájko.

_________________
-> archiv povídek
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovy WWW stránky
Jeřabiny
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina  
Strana 1 z 1  

  
  
 odeslat nové téma  Odpovědět na téma