AFC11.cz    Diskusní fórum    Pravidla    FAQ    Hledat    Uživatelé    Registrace    Přihlášení 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma
Postřehy zkušenějších (pro mě důležité)
Pietro


Založen: 13. 08. 2014
Příspěvky: 258
Odpovědět s citátem
Tady původně býval 7. díl - Hon, který byl psán na bázi kobrácké Štvanice - já se ho po přečtení rozhodl odmazat a kompletně přepracovat. Všichni, kdož tu komentovali, těm se omlouvám, ale bez povídky by to tu vypadalo blbě, tak jsem to smázl. Není to tak, že bych si toho nevážil. Naopak. Velmi děkuji. Ostatní díly po "Honu" byly přečíslovány

Nechal jsem tu jen dva příspěvky od Wox, kde mi píše, svoje postřehy jakožto zkušenejší pisatelky, ty jsem si tu nechal pro inspiraci.


Ještě jednou se omlouvám. Díky.

_________________
Andreamil z DF. Zde na PF jsem autorem, zde také čtu a komentuji.
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Ajši
Administrátor

Založen: 14. 10. 2007
Příspěvky: 1513
Bydliště: Hodonín
Odpovědět s citátem
Zaprvé opět díky za Wox v roli Semirovy holky.
Tohle je starší povídka a znova musím říci, že co si čtu ty novější, je v nich opravdu posun!

A tady ti mohu přesně popsat, co mi v tvých povídkách schází.
Více emocí.

Tohle byla fantastická příležitost, jak si s postavami pohrát.
V podstatě jsi dal dohromady Wox a andreu, které se musely spojit.
Mě by třeba zajímalo, jak k tomu přistupovaly - byla andrea, která podle toho, jak vyzněly jiné povídky, na Semira stále žárlí, ochotna se s Terezou bavit? Jaký byl jejich vztah? Byla třeba Tereza vůči ní milá, nebo uštěpačná? Neměla Tereza strach, že když je Semir v krizi, andrea si uvědomí, že ho pořád chce a bude o něj bojovat?

A pánové si zase ve vězení mohli trošku probrat vztahy - dozvíme se tam jen to, že Semir měl jít s Wox na rande a nevyšlo to. Ale chyběla mu vůbec? Vzpomínal na ni? Bylo mu smutno?
Stejně tak Pietro. Jak se tam cítil, myslel třeba na to, že se večer místo v cele mohl vyvalovat s andreou ve vaně a mít pohodu?
Hrozně by mě to zajímalo.

Nejlepší pasáž povídky je podle mě ta, kde Andrea kouří a Wox za ní přijde a andrea vlastně bez toho, aby přímo tato slova použila, přizná, že je zoufalá. A Tereza jí bez ohledu na to, že mají svým způsobem společného chlapa, navrhne spojenectví. To byl pro mě nejsilnější moment povídky.
Proč?
Protože tam byly emoce a vnitřní život postav Smile

Podotýkám, že to NEZNAMENÁ, že je to špatně. Já nejsem kritériem toho, jak se má psát, tak arogantní nejsem. Spíše si jako čtenář říkám, že je to promarnná příležitost.
Ale podle mě když někdo jen popisuje děj, tak prostě... tak čtenáři neposkytuje druhou polovinu povídky, která je pro mě ještě podstatnější. Ale je to JEN můj názor, jsou známí a slavní autoři, kteří právě jen popisují. Já je jen nemám ráda Smile

Tobě třeba zase může vadit, že MMN pitvá právě ten vnitřní život a emoce a děj tam v podstatě vůbec není. A naprosto to respektuju.
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Ajši
Administrátor

Založen: 14. 10. 2007
Příspěvky: 1513
Bydliště: Hodonín
Odpovědět s citátem
Já vím, že je to přímo ze seriálu Wink
Ale taky je to jedna ze dvou scén, které si z celého toho dílu pamatuji. Proč? Protože EMOCE Smile

Doporučuji ti vždycky se zkusit vžít do hlav těch postav.
Co by udělaly?
Co v téhle situaci neudělaly?
Jaké jsou? Jak by na sebe reagovaly? Snesly by se? Měly by na sebe poznámky?
Jaká je jejich minulost, vždycky byly v pohodě?

Časem zjistíš, že vlastně povídky málem ani nevymýšlíš, ale jen dáváš na papír, co tvoje postavy dělají. Protože je znáš natolik dobře, že se necháš vést JIMI Smile

A hlavně odpadnou ty příšerné záseky povídkářských nováčků, kteří jsou schopni narvat bezprostředně za pasáž, kde někdo umřel, nebo se stalo něco strašného, vtípky a smích hlavních postav. Ty pak prostě víš, že by TOHLE tvá postava neudělala.

Sorry, že ti tady tak teoretizuji, já jen, že když už povídky čtu, většinou na ně opravdu říkám upřímný názor Wink
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Postřehy zkušenějších (pro mě důležité)
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina  
Strana 1 z 1  

  
  
 odeslat nové téma  Odpovědět na téma