AFC11.cz    Diskusní fórum    Pravidla    FAQ    Hledat    Uživatelé    Registrace    Přihlášení 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma
Přelom let
kajusia


Založen: 15. 10. 2007
Příspěvky: 447
Odpovědět s citátem
Ahoj,
omlouvám se, že má povídka se tématicky váže ke dnům již minulým, konkrétně k Silvestru a Novému roku. Smile
Snad jste všichni měli tyto dny podle svých představ. Já osobně ani moc ne, snad proto jsem napsala tento drobeček. Smile
Všem přeji do nového roku 2009 jen to nejlepší! Smile
A omlouvám se, pokud to dílko nemá hlavu, patu, bylo psáno v rychlosti. Embarassed Embarassed Embarassed


Nespokojeně pozvedl sklenku ke rtům a zabručel cosi nesrozumitelného.
Její dlaň svírala ovládač televize, pět minut přepínala programy, pak nespokojeně zapnula DVDpřehrávač a pustila nějaký film.
Zabořil se hlouběji do pohovky a odtrhl očko od televize.
Nesnášel poslední den roku. Lidé bláznili a přitom to byl den jako každý druhý.
Proč se měl radovat, že uplynul rok, který by uplynul tak jako tak? Kdyby byl konec roku v květnu, lidé by bláznili stejně.
Lehce podepřel přítelkyni hlavu a posunul ji o kousek výš, aby mu svou váhou netlačila na klíční kost.
Měl další důvod, proč nesnášel konec roku. Tento den v sobě skrýval i bilancování uplynulých 364 dní. Ten den měl vždy špatnou náladu, kterou obvykle skrýval za hraným úsměvem a veselím.
Povzdychl si, když uslyšel již tolikrát přehrávaný rozhovor, a aby ji maličko poškádlil, začal ji její milovaný film glosovat. Ženina ruka mu zakryla ústa a on ji do ní hravě kousl.
Pojďme dělat něco jiného, vířilo mu v hlavě.
Rok co rok stejný scénář: obývací pokoj, televize, tuny jídla na konferenčním stolku, nuda, špatná nálada…
Nedal na její ze začátku pobouřený výkřik, že tuhle pasáž má ze všeho nejradši. Vypnul film, zadíval se do její tváře a tiše pronesl prosbu, která mu již dvě hodiny drásala myšlenky.
„Pojďme letos dělat něco jiného.“
Nesměl by být policista, aby ji svými argumenty nepřesvědčil, že jít ven v tuto noční hodinu není zlý nápad. Nedalo mu to ani moc práce, protože věděl, že je pro každou špatnost, a jakmile ji slíbil, že spolu podniknout něco nezapomenutelného, svolila a rychle se převlékala z domácího oblečení v cosi lepšího.
Za chvíli již ruku v ruce, teplé šály omotané kolem krků a v teplých kabátech opouštěli byt.
V rozhovoru, který si, paradoxně si oba uvědomujíc, vedli po dlouhých týdnech plných stresů z vlastních zaměstnání, se oba od srdce smáli a pošťuchovali.
Zavedl ji do parku na náměstí, který s ní obvykle rychle přecházel, jelikož přítelkyně ho většinou táhla k dřevěným houpačkám v části určené pro děti.
Dnes využil toho, že jedno z bočních a poněkud zapadlejších náměstíček i přes to, že byl poslední den v roce, zelo prázdnotou.
Rychle popadl trochu sněhu a hravě jí ho rozetřel po tváři. Užíval si, jak prskala a pokoušela se mu ono gesto vrátit. Už za chvíli se kuličkovali jako malé děti, po chvíli si uvědomil, že leží na zádech a rukama vykresluje do několikacentimetrové vrstvičky sněhu křídla andělovi.
Zde vyčkali na půlnoc, kdy se k hvězdám na noční obloze připojily hvězdy, jež uměle stvořila lidská ruka.
Domů se vrátili oba prokřehlí, s tvářemi a nosy červenými, jen tak, jak je umí zbarvit zima a mráz.
Podal ji hrnek svařeného vína, stulil se u jejího boku a vyčkal, až dopije horký nápoj.

Od stěn se odrážel nelibý zvuk, drásající nedostatkem spánku a mírným množstvím nočního alkoholu rozbolavělé hlavy.
Vymotal se zpod peřiny a vypnul budík, to ráno již potřetí.
„Měl bys vstávat.“ Ozvala se a neúprosně ho štípla do ramene.
„Hmm,“ zabručel jako medvěd a stejně jako ono zvíře za chvíli tvrdé spal.
Oba probudil zvonek.
„To si děláš legraci,“ zabručela tentokrát ona, razantně ho šťouchla do boku, aby vstával a otočila se na druhý bok, dávaje mu tak jasně najevo, že opouštět rozehřátou postel tak časně nemíní.
Ozvala se další vlna zvonění, tentokráte slibující, že jen tak brzo nepřestane.
Natáhl na sebe první oblečení, co mu přišlo pod ruku a rozespale vykročil k domovním dveřím.
„Co je?“ vyštěkl na parťáka, který opět mučil jeho bubínky, když jeho prst stlačoval tlačítko zvonku.
„Nový rok a práce čeká.“ Odvětil kolega s úsměvem a vykročil za rozespalým mužem, co zmizel zase vevnitř svého bytu. „A nezapomeň,“ křikl za ním a prohlížel si známky naznačující, jak jeho přítel oslavil Silvestra. „jak na Nový rok, tak po celý rok.“
Z vedlejšího pokoje se ozvaly nenapodobitelné zvuky, rána, jak polštář narazil do stěny a kolega byl v mžiku vedle něj.
„S novým rokem mi dej pokoj.“ Zabručel, omotávaje si kolem krku bleděmodrou šálu a přehazuje si přes ramena černý kabát.
Nesnášel pořekadlo o Novém roce. Zavánělo mu stejnou věcí jako jiné pověry.
Jakmile se posadil na sedadlo smrti, zavřel oči a poslouchal parťákovo štěbetání jen na půl ucha. Zaregistroval, že se v jeho větách podezřele často opakují slova nový rok a předsevzetí. Rád by mu odvětil, že nejlepším předsevzetím je předsevzetí, že si žádné předsevzetí nebude dávat, ale raději pro svůj klid zvolil protentokrát mlčení.
Stejně jako Silvestr neměl rád Nový rok. Lidé bláznili. Dávali si najednou podivná předsevzetí, která stejně nedodržovali, dělali plány do budoucna.
Člověk bude mít nový rok takový, jaký sám bude chtít, aby ho měl, pomyslel si.
Každý sám svého štěstí strůjce.
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuICQ
Všelicos
Administrátor

Založen: 15. 10. 2007
Příspěvky: 627
Bydliště: KTU
Odpovědět s citátem
Jů, jů, jů! Tome, souhlasím, ačkoliv já mám Silvestra ráda Smile Mám ho spojený jako den, kdy se sejdu v domě mých... sice ne příbuzných, ale beru je tak... pořádně se zasmějeme a zablbneme si Smile A po večeru, kdy se cpu k prasknutí dobrými obloženými tácy (ty tácy samotné nejím, neboj Laughing ), přijde půlnoc, kdy si připijeme a jdeme ven, kde strejček pouští rachejtle a baví se tím jako malé děcko Laughing Já rachejtle ráda nemusím, děsí mne to, jaký dělají binec, čoud a jak děsí zvěř, ale prostě to k tomu tak nějak patří...

Tome, pravda pravdoucí: jak na Nový rok, tak po celý rok je blbost, ač to také ráda podotýkám a snažím se první den v roce učit, co kdyby Laughing Laughing Ale co ne a ne a ne jsou předsevzetí. Stejně to nikdy nevydrˇ´zím Laughing Laughing

Přeji Ti, Kranišku, abys měl rok pohodový a neusmívej se pořád, bolela by Tě ústa, Někdy je lepší být chvíli protivný, než to v sobě dusit a ubližovat si (drahná životní zkušenost). Přeji šťastný nový rok, který snad naplní Tvá i manželčina očekávání! :hug:

Jo.. a dostalo mne slovo "kouličkovat" - to je rozkošné Laughing Laughing

_________________
Ben: "Jak jsi na to přišel??"
Hartmut: "Neřeknu. Stejně to nechcete vědět."
(...)
Ben: "ODHOĎ TEN SEKÁČEK!!!!"
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovy WWW stránky
André-und-Semír


Založen: 09. 11. 2007
Příspěvky: 418
Bydliště: Praha-nudná část u Centra Chodov
Odpovědět s citátem
Huááááááááááááááááááááááá.... Nádherné... Tomísku, já tě tak chápu.... Myslím si to samé..... Embarassed Wink Twisted Evil

_________________
Anča =)

Mám teorii.... Za vším hledej drogy... *svatoušský kukuč*

Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ
SaM


Založen: 15. 10. 2007
Příspěvky: 361
Bydliště: Praha
Odpovědět s citátem
Achjo, tak nějak přesně ho chápu, jaké to je, snažit se vymanit z rutiny, monotónnosti... a doufám, že se mi to taky povede.

Díky, Káji, povídka potěšila. Wink

_________________
-> archiv povídek
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovy WWW stránky



Založen: 17. 10. 2007
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno
Odpovědět s citátem
    někdo s dobrými nápady napsal:
    „Pojďme letos dělat něco jiného.“

    to je potřeba. Koukání na televizi je nudné, zvlášť, když je pokaždé.

    To je SUPER. Tomu se říká dobře strávený čas!
    Promrzlí, prokřehlí, ale nabití energií. A pak kde ji prý berou děti..oni si ji mohou brát i dospělí, viď?Smile Smile)

    No teda, tomu se říká budíček, chudák Tomík.

    Díky, Káji, a nezlob se, jak pozdě si drobek čtu, nějak jsem se k němu nemohla dostat. Jsem ráda, že už jsem se dostala. Potěšil:)


_________________
nevím proč mne zaujal tenhle citát, ale něco do sebe určitě má:
    "I am still, thank God, an atheist."
    (Luis Buñuel)
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ
Ajši
Administrátor

Založen: 14. 10. 2007
Příspěvky: 1513
Bydliště: Hodonín
Odpovědět s citátem
Ó, Tomíšššššku, jak Ty jsi vystihl mé myšlenky, krasavče! :aww:
Přesně, nesnáším to umělé veselí na konci roku a navíc v něm latentně obsaženou zprávu, že kdo se s námi neveselí a nejde s námi, je out a mimo společnost.
Nesnáším tu vadnou představu, že mám být o Silvestru veselá a radovat se.
Nenávidím to odpočítávání hodin do půlnoci.
Nevím... chytá mě u toho úzkost a melancholie. Že by to bylo všude stejné a lidé se to jen snažili svým veselím zakrýt?

Každopádně opět dobře napsané, Kájíku, jak taky jinak, že? Tom je tady skvělý, ba přímo báječný bručounek - líbí se mi, že nezůstal jen u rýpání a vytáhl Kájku ven a strávili poslední den v roce bilionkrát chytřeji a příjemněji, než většina lidí. A jak se odvázal a dělal andělíčky! XD jejda, to bych si vyfotila a pak to věnovala šéfové jako ooohromný plakát na dveře XD rozesmátý Tom s červenými tvářemi ve sněhu - no kam se hrabe Atila XD

A souhlas, rok je takový, jaký si ho člověk udělá, nejde jen o následky Nového roku. Je to hloupá pověra a vůbec se nedivím, že Tom nad ní vrčí, zatímco Semir ji připomíná. Asi jsi to tak nemyslela, ale řekla bych, že Packa tomu u věří - v Turecku bude asi větší mystická tradice Very Happy
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Přelom let
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina  
Strana 1 z 1  

  
  
 odeslat nové téma  Odpovědět na téma