AFC11.cz    Diskusní fórum    Pravidla    FAQ    Hledat    Uživatelé    Registrace    Přihlášení 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma
Autorita



Založen: 17. 10. 2007
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno
Odpovědět s citátem
    Tak jsem se zas jednou zamyslela..teda...vlastně ne já, to on..Smile



Autorita

První autorita, s níž se setkal, byl hlídač na internátu na střední policejní škole. Vlastně to nebyla ani první, ani druhá, ba ani desátá autorita, s níž se setkal. Úplně první autorita byli rodiče, pak vychovatelky ve školce, učitelé na základní škole, ..., prsty by mu nestačily. Ale hlídač, pan Koprfigl, byl první, který používal to slovo: Autorita. A používal ho často a hodně nahlas: "Já jsem tady autorita a podle toho se ke mně budeš chovat!" "Autorita jsem tady já a té se projevuje náležitá úcta!" "Autoritě se neodmlouvá, ani se s ní nediskutuje!" "Kdo z nás je tu autorita? Tak marš!" "Uvědom si, že já jsem autorita, je ti to jasné?" To byly jen některé z jeho oblíbených vět.

Nikdy si vlastně nebyl jistý, jestli sám pan Koprfigl ví, co to autorita je. Každopádně se ho na to nikdy nezeptal, ač to sám nevěděl a docela ho to zajímalo. Dovedl si živě představit, že by se nedozvěděl, než že autorita je pan Koprfigl a možná navrch dostal nějaký trest.

Ve slovníku cizích slov si našel: Uznávaná vážnost, úcta, rozhodující vliv, moc. Nemohl si pomoci, ale až na to, že pan Koprfigl měl rozhodující vliv na večerku a tresty a mluvil moc nahlas, nedokázal si ani podle toho představit, co to ta autorita je.

Úctě a vážnosti se na škole a později universitě těšili mnozí kantoři. Uctivě byli zdraveni, uctivě se jim uhýbalo z cesty a před mnohými se nesměly dělat žerty, takže atmosféra byla rozhodně vážná. Vážně také nebylo dobré provést nějakou lumpárnu, když jste mohli být spatřeni a museli jste uznat, že udělat ji může jen opravdové ťululum. Byli to učitelé přísní a před jejichž očima se nikdo neodvážil ani špitnout, ale jakmile nehrozilo nebezpečí, že je někdo uvidí, prováděly se jim různé skopičiny a neplechy, k nimž se nikdo nepřiznal a vážené kantory to dohánělo k šílenství a namátkovým výpadům proti těm, co se jim znelíbili. Mnohem oblíbenější u něj byla hrstka mladých kantorů, kteří se na kdejakou skopičinu dívali jinak, dovedli ji odsoudit pouhou větou bez kázeňských trestů a to, o čem jste věděli, že se jim nelíbí, jste nedělali ze strachu, že vás chytí a napaří trest, ale protože jste chtěli, aby si o vás mysleli to nejlepší. Ale ti zase nebyli autorita, alespoň podle slovníku ne.

Později se dozvěděl, že existuje autorita vynucená a přirozená. Ve vynucené měl jasno, pak Koprfigl a někteří autoři (tak říkal autoritám mužského rodu) si autoritu prostě vynucovali násilím a uměle. Ale s tou přirozenou, tu si neuměl představit. Trošku mu pomohlo vysvětlení profesora: Přirozená autorita nemusí zdůrazňovat, že autoritou je. Prostě se to o ní ví.

Řekl si tedy, že na střední pro něj byli autoritou právě ti mladí profesoři, kteří tak málo dávali tresty a na universitě skoro všichni přednášející, k nimž bylo možné mít úctu za to, kolik toho vědí.

A pak složil poslední zkoušky a dostal se do světa dospělých, kde teorie dostávají jedna za druhou praktický význam. Často se říká, že teorie a praxe jsou dvě zcela odlišné věci, jemu se to nezdálo, spíše si říkal, že teorie je povrchní, všeobecná a černobílá, v praxi bylo všechno mnohem hlubší, osobní a složitější. Poznal zcela nový význam slov úcta a autorita. Vážil si starších a zkušenějších kolegů, měl v úctě nepsaná pravidla společného soužití a především poznal skutečnou autoritu.

Jan Richter vzhlédl od hlášení, jehož vyplňování se snažil dokončit, zatímco mu úvahy běžely myslí. Roztáhl dvěma prsty škvírku v žaluzíích a podíval se do protější kanceláře na Annu, která právě vyřizovala náhradu dalšího BMW na padrť. Vybavil si její gesto, jímž si bez problémů sjednala ticho v celé stanici. Vybavil si pocity své, a byl si jist že i svých kolegů, když provedli něco, o čem si byli jisti, že se jí to nebude líbit. Nešli tak schlíple, protože se na ně bude vztekat, ale protože ji neradi navztekali. Neodmlouvali a nehádali se sní, protože věděli, že jedná, jak nejlépe může. Nebáli se jí vtrhnout do kanceláře nebo o půlnoci zavolat na osobní telefonní číslo, když měli problém. Věděli, že ať provedou cokoli, postaví se za ně, protože jim věří. Uvědomil si také, že nikdy nikdo, natož ona sama, nezmínil, že ona je tu někým víc, nemusel. Byla autoritou zcela přirozeně.

_________________
nevím proč mne zaujal tenhle citát, ale něco do sebe určitě má:
    "I am still, thank God, an atheist."
    (Luis Buñuel)
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ
kajusia


Založen: 15. 10. 2007
Příspěvky: 447
Odpovědět s citátem
Fí, kdyby tu byl objímající smajlík, co by vyjádřil mou vděčnost, tak bych jich poslala mraky! Embarassed
Děkuji ti za krásnou povídečku. Ona to ani povídečka není, řekla bych. Děkuji za krásné zamyšlení! Embarassed nevím, čím to, ale mám z tebe pocit jako z našeho faráře. Vždy ví, co se mi honí hlavou, co řeším a dává mi na to odpovědi. Embarassed Smile Divné? No, trošku. Embarassed

Moc se mi to líbí. Je to hrozně hezky napsáno, víš, zase mě to pohladilo po momentálně trošku rozesmutnělé dušence. Smile :hug:
Ještě jednou mocka děkuji! Embarassed Embarassed Embarassed
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuICQ
Ajši
Administrátor

Založen: 14. 10. 2007
Příspěvky: 1513
Bydliště: Hodonín
Odpovědět s citátem
Jasně, tohle je naprosto jasný popis Anny, sedne to na ni Smile krátké zamyšlení, ale nosné, souhlasím s tím, co jsi napsala...

Přirozená autorita nemusí zdůrazňovat, že autoritou je. Prostě se to o ní ví.
- přesně!

A že to sedne naprosto dokonale na Annu? Jistě... líbilo se mi, jak jsi psala o vztahu policistů k ní i o jejím jednání. Jen mi přišlo zajímavé, že se právě toto zamyšlení zrodilo v hlavě Jana Richtera, který mi přišel jako nevycválaný spratek...
Myšlenky mi pasovaly přesně na Semira, ani ne na Jana... klidně bych je přisoudila i Tomovi.

Zajímavé, rozhodně krásně napsané! Very Happy
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu



Založen: 17. 10. 2007
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno
Odpovědět s citátem
    Díky za koment, Wox:)) Jen nechápu, proč si s ním čekala, až budu online, já bych si ho tu našla Smile), i tak však byla tvá bezprostřední akce milá!

    Jan je zajímavý tím, že o něm moc nevím. Netuším, proč se choval, jak se choval, ale dlouho jsem o něm nic nenapsala a trošku jsem si říkala, že mu dám alespoň nějaké body plus, když v seriálu byl příšerným kolegou Semirovi:)).

    Jsem ráda, že ti popis padl na Aničku, myslela jsem na ni a na ještě někoho mně velmi drahého, když jsem "povídku" psala:).


_________________
nevím proč mne zaujal tenhle citát, ale něco do sebe určitě má:
    "I am still, thank God, an atheist."
    (Luis Buñuel)
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ
Ajši
Administrátor

Založen: 14. 10. 2007
Příspěvky: 1513
Bydliště: Hodonín
Odpovědět s citátem
Opravdu mi ty myšlenky na Jana nesedly, leč přesto si nemyslím, že by byl Semirovi tak špatným parťákem Wink jeden čas jsem mu dávala přednost před Tomem! Very Happy

A jinak... vím, že by sis komenty našla, leč mně se skutečně píší lépe, když jednoduše vím, že ten, pro koho jsou, si je přečte brzy Wink nehledej v tom, prosím, logiku, není tam Wink
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu



Založen: 17. 10. 2007
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno
Odpovědět s citátem
[list]To nevadí, Wox, klidně si místo Jana dosaď Toma nebo Semira. Já jsem ráda, že se ti to líbilo a ještě raději za komentář. Vlastně o chápu, taky dělám věci, co nemají logiku:).

Opravdu jsi potěšila,
[/list]

_________________
nevím proč mne zaujal tenhle citát, ale něco do sebe určitě má:
    "I am still, thank God, an atheist."
    (Luis Buñuel)
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ
ReeR


Založen: 14. 12. 2007
Příspěvky: 112
Bydliště: Most
Odpovědět s citátem
nádherná úvaha
Nejdřív zamyšlení a pak postava. Prefektní protože mě to donutilo se zamyslet jestli i já mám přirozenou autoritu v okolí, ano mám. Shodou okolností jsou to hned dva profesoři sedící spolu v kanclu. Smile
Hned zkraje jsem si vzpomněla na Annu. A ono to nakonec bylo o ní. Smile
To že se to zordilo v hlavince zrovna Jendovi mi přišlo zajímavé ale hezky zajímavé (jestli alespoň vzdáleně tušíte co tím myslím Very Happy) proč by takové pocity a myšlenky nemohl mít??

Moc pěkně uvažuješ Fíčku (teda vlastně ty ne, to Jéňa)
Cool Idea

_________________
The truth is out there
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mail



Založen: 17. 10. 2007
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno
Odpovědět s citátem
    Moc děkuji, ReeR, koment potěšil, tak dva profesoři, co spolu sedí v kanclu? To je nějaká podezřelá kulminace, buďme za ni vděčni! Smile


_________________
nevím proč mne zaujal tenhle citát, ale něco do sebe určitě má:
    "I am still, thank God, an atheist."
    (Luis Buñuel)
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ
Všelicos
Administrátor

Založen: 15. 10. 2007
Příspěvky: 627
Bydliště: KTU
Odpovědět s citátem
Jak mi tahle povídka mohla uniknout? Shocked Shocked Tohle je dokonalé, Fíčku! Shocked Shocked Tak lehké, čtivé, lehké a znovu opakuji, čtivé! Takhle krásné zamyšlení nad něčím tak zdánlivě banálním a přitom nadmíru hlubokém jsem již dlouhou dobu před očima neměla *slzí*
Nadechuji se a jdu si ji číst znovu, protože to je vskutku nádhera!

Navíc... se vším souhlasím... a Šéfová je nej Laughing Laughing

_________________
Ben: "Jak jsi na to přišel??"
Hartmut: "Neřeknu. Stejně to nechcete vědět."
(...)
Ben: "ODHOĎ TEN SEKÁČEK!!!!"
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovy WWW stránky



Založen: 17. 10. 2007
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno
Odpovědět s citátem
    Jejdanánku, Všel, to je nádherná reakce. Moc mne potěšila a jsem vážně ráda, že se ti to líbí. *slzí rovněž, štěstím*

    Děkuji, Ti i Vám všem!!!


_________________
nevím proč mne zaujal tenhle citát, ale něco do sebe určitě má:
    "I am still, thank God, an atheist."
    (Luis Buñuel)
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ
ReeR


Založen: 14. 12. 2007
Příspěvky: 112
Bydliště: Most
Odpovědět s citátem
pořád je to stejně dobré, možná ještě o pár chlupů lepší Very Happy

Nešli tak schlíple, protože se na ně bude vztekat, ale protože ji neradi navztekali.

moc pěkné.

Řekla bych že kantoři(on a ona) se tam nesešli náhodou. oba smýšlí podstatně jinak než zbytek sboru.O konzultačních hodinách se na nás nekoukají jako bychom je vyrušovali ačkoli tyto hodiny jsou pro nás.( i taci profesoři se u nás bohužel najdou) na hodinýách s námi počátají jako se spolutvůrci hodiny a ne jen jako s posluchači a tak vůbec se s nimi dá mluvit. Nesnaží se nám nic vnutit (až na pár vědomostí) Very Happy Člověku se pak mnohem raději říká "dobrý den"

Question Tak mě napdaá, která autorita byla dřív?? Formální nebo přirozená?? : )

jen tak mimo - Trošku mi jméno tvého hlídače na internátu Koprfigl připomínájméno postavy, z knihy Spalovač mrtvol, Kopfrkingla
Cool

_________________
The truth is out there
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mail



Založen: 17. 10. 2007
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno
Odpovědět s citátem
    Embarassed Embarassed Embarassed děkuji.

    Tak to je pak štěstí takové mít a pro ně, že se mají!

    A ano, tvá asociačka je správná, když jsem přemýšlela, jak ho nazvat (povídka byla v hlavě už dlouho, ale to jméno hlídače byl problém, jež vyvstal, když jsem ji zhmotňovala), byl ve mně silný dojem z úseku filmu, jež nám češtinářka pustila, pěkně jsem se třepala a tak jsem to musela sama pro sebe nějak....asi nějak zeslabit, ten pocit...


_________________
nevím proč mne zaujal tenhle citát, ale něco do sebe určitě má:
    "I am still, thank God, an atheist."
    (Luis Buñuel)
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ
André-und-Semír


Založen: 09. 11. 2007
Příspěvky: 418
Bydliště: Praha-nudná část u Centra Chodov
Odpovědět s citátem
Embarassed Embarassed Embarassed Krááááása.....

Krásné dílko.....Propojení Jana policejní škola versus dálniční.....krááááása Embarassed

(Chybí mi tak jedno slovíčko? Tak ho dávám na konec Very Happy )

Fíííííha...krásné.....(už potřetí to říkám, že? No to bude asi proto, že je to pravda.... Laughing Wink)

_________________
Anča =)

Mám teorii.... Za vším hledej drogy... *svatoušský kukuč*

Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ



Založen: 17. 10. 2007
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno
Odpovědět s citátem
    André und Semir: Děkuji Smile)

_________________
nevím proč mne zaujal tenhle citát, ale něco do sebe určitě má:
    "I am still, thank God, an atheist."
    (Luis Buñuel)
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ
André+Anna


Založen: 28. 02. 2013
Příspěvky: 73
Bydliště: Vejprnice
Odpovědět s citátem
přesně jsi vystihla Annin popis Smile sama bych to neřekla líp Smile fakt super
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Autorita
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina  
Strana 1 z 1  

  
  
 odeslat nové téma  Odpovědět na téma