AFC11.cz    Diskusní fórum    Pravidla    FAQ    Hledat    Uživatelé    Registrace    Přihlášení 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma
PVS - Pietrův Vánoční Speciál
Pietro


Založen: 13. 08. 2014
Příspěvky: 258
Odpovědět s citátem
Poprvé (a asi naposledy) na vánoční téma. Neumím na to psát.

Ti starší asi poznají, o jakou předlohu se jedná.
Je to odlišnost oproti těm "typickým" vánočním povídkám. Prostě se liším, asi jiný už nebudu.
Je to Speciál (ne Extra), čili to absolutně popírá vztahy a linie hlavního příběhu.

PVS - Pietrův Vánoční Speciál
aneb Dickens by mě asi umlátil, kdyby to četl....

Délka: na 1 630 slov.

Kdysi, je to dávno, žil byl jeden velmi zlý a velmi nevrlý člověk.
Jmenoval se Joseph Tscherny a nenáviděl vánoční svátky.
Pracoval s dalšími bývalými živly v jedné půjčovně vozů.
Ale samozřejmě to by nebyli oni, kdyby lidi, co k nim přišli si půjčit auto, neoškubali i několik stovek za každého.

Jenže jeho povedení kolegové na své kšefty už dojeli, a měli svou životní pouť za sebou.
Většinou neslavně.
Tscherny zůstal jediný.
Měl jen jednoho zaměstnance, trochu poťouchlého, ale svým postojem k svátkům naprosto odlišného pana Schrödera.
Ten dřel jako mourovatý, vypisoval každý den stohy papírů, ale plat byl zoufale nízký a to mu ještě strhával Tscherny různé sebou vymyšlené daně.

Schröderovi to jednou nedalo a zkusil se zeptat: „Pane Tscherny, můžu mít na Štědrý den volno?“
Joseph mu hrubě odsekl: „Za to, co tu děláte, byste měl dělat přesčas a nemít žádné volno. A vůbec bych vám neměl platit, těch 40 Euro, co dostáváte, je stejně až moc. No, ale když jinak nedáte, to volno si vezměte, ale další den přijdete podstatně dříve. A teď už padejte, stejně pro dnešek končíme.
Schröder se sbalil a rychle odešel, dokud to platilo a Joseph si to nerozmyslel.

Ten se vypotácel z půjčovny, a zamkl ji na čtyři západy.
Došel domů a odfrkl si: „Svátky praštěný, všechny, co to slaví, bych nahnal do lomu a zadarmo makat, aby jim ten úsměv a veselovánocovství vymizel z tváří.“

Sundal si kabát a na stolek odhodil své brýle.
Nosil je i v zimě.
Uvelebil se ve svém křesle, a nalil si drahého alkoholu.
Mnul si ruce.
Na svátky chtělo hodně lidí půjčit vůz, a když si připočetl dvě stovky u každého, dalších pár tisíc bylo vždy potěšující.
Už skoro usínal, když zaslechl podivné zvuky linoucí se zvenku.
„Držte zobáky, haranti a padejte domů!“ zahučel z okna.
Venku ovšem nikdo nebyl.
Tscherny se vrátil do křesla, a na chviličku zavřel oči. Když je otevřel, děsivě se vylekal. Před ním stál duch, k němu prozatím otočený zády, ale té sekery v hlavě si Tscherny nemohl nevšimnout.
„Kdo jsi?“ zeptal se Tscherny.
„Ty mně nepoznáváš, Josephe?“
Duch se otočil.
„Jsem přeci tvůj kolega, Leon Zürs!“
„A proč máš tu sekeru v hlavě?“
„Že se ptáš zrovna ty. Všechny mé nekalé kšefty vycházely z mojí hlavy a ta sekera je trest za všechno. Když bych si ji náhodou vyndal, zasekne se mi na stejné místo nová. A okolo nohou mám řetězy, to značí všechny ty lidi, co jsem já podmázl, za každého člověka jeden článek. Nu, na tebe už je ten tvůj také připraven a je sakra dlouhý, delší než můj. Ale máš ještě naději se zachránit.“

„A jak, pověz mi to.“ poprosil trochu vylekaně Tscherny.
„V dalších třech dnech vždy o půlnoci tě navštíví duchové minulých, současných a budoucích vánočních svátků. Ti tě provedou tvou minulostí, současností a budoucností a přitom ti dá každý možnost se poučit a změnit to, co uvidíš. Musím už jít, takže doufej, že se už neuvidímeeeeeeeeeee!“

PUF! Leon zmizel.

Druhý den večer Tscherny očekával prvního návštěvníka.
Sotva zaklapl vchodové dveře, stál již na opačné straně chodby.

„Jsi duchem minulých svátků?“ zeptal se Tscherny.
„Ano. A určitě mě znáš ze života jako Jana Richtera. Někam tě vezmu.“
Tscherny se Jana chytil a jakoby mávnutím kouzelného proutku byli před jednou velkou halou.
Joseph si promnul oči a užasl: „Tady jsem začal pracovat, i starý dobrý šéf Heckler je tady.“
„Jsme tu akorát, začíná firemní bál…“ zavrčel Jan a Tschernyho navedl, ať se dívá.
Všichni se v hale pustili do tance.
Po chvilce Tscherny užasl.
Na podiu viděl sama sebe, o hodně mladšího s krásnou dívkou jménem Ilke.
„Ilke? To ne, to mi Jane, nedělej…“
„A proč ne, už snad nevíš, jak skončila? Začal jsi být zlý a protivný a Ilke tě před svátky opustila, protože si se víc než jí věnoval tomu, jak sehnat peníze pro sebe. Na ní si nikdy nemyslel. Vezmu tě raději jinam.“
Jan luskl prsty.

Najednou se octli v jednom domě, muž a žena zrovna zasedali k svátečnímu stolu a vůbec nebyli nadšeni.
„Kde to jsme?“
„U Kranichů, před lety. Jsou to Tom a Petra. Podívej se do rohu.“
Tscherny spatřil kočárek – prázdný.
„Co je s tím dítětem?“
„Asi nežije, Josephe, nevím. Tom u tebe kdysi dělal a onemocnělo mu dítě, ale jeho nízký plat na jeho léčení nestačil – když tě požádal o lehké zvýšení na doktory, odmítl si jej…. Více již dodávat nemusím.“
„Neeeeeeeeeeeee, Janeeeeeeeeee!!“ zařval Tscherny.

Najednou bylo ticho.

Tscherny se vzpamatoval.
Za ním stáli dva nově příchozí.
Joseph se na ně otočil.
„Také nás znáš – Semir a Tereza, reprezentujeme současnost. Chytni se Terčiných vlasů.“
Tscherny poslechl.
Stejně jako předtím byl přesun rychlý.
Opět Tscherny koukal do domu, ale tentokrát shora.
„Jsme u Schrödera, jak vidíš, žije sám. Jelikož je chudý, žádná jej nechce.“
„A co jsme oba dva slyšeli, ani v práci moc netopíš – má lehce podlomené zdraví, že jo, Terko.“
„Ano, s tím musím souhlasit.“
Přesunuli se jinam.
„A tohle je kdo?“
„Anna, dříve byla váženou vedoucí služebny, ale jednou si u tebe půjčila vůz a tomu selhaly brzdy. Málem přejela tři děti, ale ty stihly uskočit. Teď o práci kvůli tomu nezavadí a tyhle svátky tráví poprvé sama a bez práce.“

„To jsem ale nechtěl.“ bránil se Tscherny.
„Ale stalo se. Může být ovšem všechno jinak. Stačí chtít.“ usmála se dvojice a pozvolna se rozplývala, až se rozplynula úplně.


Tscherny opět osiřel.
Chvíli vstřebával dosud uviděné.
„Když změním své postoje, mohu to všechno změnit, snad kromě té minulosti. Ale ta, když budu chtít, se dá změnit také. Či alespoň jen zmírnit nebo pouze pozměnit detaily. Ale proč bych to dělal?“
„Však to hned uvidíš!“ zahřměl mužský hlas.
„To pravé procitnutí tě teprve čeká!!“ dodal stejně ženský hlas.
„Kdo jste, co chcete?“
„Jsme zástupci budoucnosti – Pietro a Andrea.“
Andrea podala Josephovi pero namočené v krvi.
„Napiš něco, cokoli.“
Tscherny napsal své jméno.
Nevěděl, proč zrovna jméno.
Vrátil Andree pero.
„Čí byla ta krev, kterou jsem psal?“
„Tvá. Čí jiná.“ zachechtala se dvojice strašidelně. „A teď pojď.“
Pietro chytil Tschernyho za límec a opět se přesunuli.
Stáli na náměstí v Düsseldorfu u nějaké trojice lidí.
Byli to Hotte, Dieter a Sigi.
„Hele, tak včera prý zemřel.“ nadhodil Sigi.
„Nepovídej, žádná škoda ho není.“ dodal Hotte.
„Není no, ale že umřel zrovna na Štědrý den?“ podivil se Dieter.
„Že jo, a zrovna takový šejdíř a protiva.“ přitakal Sigi.

„Kdo umřel?“ ptal se Tscherny.
„Dobrá otázka.“ prohodil Pietro.
„Brzy se to dovíš.“ oznámila Andrea.
Přesunuli se jinam.
Byli opět u Schrödera, kam tentokrát přišli i Kranichovi.
„Tak prý zemřel?“ zeptal se Tom.
„Ano, platil mě mizerně, ale pořád se to dalo vydržet. Na druhou stranu, je dobře, že je po něm, teď jíž bude jen a jen lépe. Co dítě?“
Tom jen pohodil hlavou: „Mno, je to pořád stejné, potřebuje doktora, no… A co jsem skončil u Tschernyho, jsem na tom ještě hůře…“

„Chci vědět, kdo zemřel.“ trval na svém Joseph.
„Andreo, odveď jej. Má práce je u konce.“ prohlásil Pietro a zmizel.
Andrea chytla Tschernyho a přesunula se s ním na hřbitov.
Tscherny měl celou dobu zavřené oči.
„Můžeš je otevřít.“ pobídla Andrea Tschernyho.
Joseph je otevřel.
Stál před náhrobkem zavátým sněhem.

Andrea mávla rukou a sníh začal velmi pomalu mizet.
Jakmile zmizel úplně Tscherny málem omdlel.
Na náhrobku bylo jeho jméno…
Tscherny začal vykřikovat: „Co to má znamenat??“
„Takhle skončíš, jestli nezměníš své chování. Nikdo po tobě ani myšlenkou nezavadí, nikdo tě litovat nebude a na pohřeb ti nikdo nepřijde. Nerada tě to říkám, ale je to tak. Pro menší inspiraci ti dám malou ukázku!“
Andrea luskla prsty.
Pod Tschernym se začala rozestupovat země a čím více se rozbíhala a propadala, tím více měl Tscherny strach. Až v té chvíli mu docházelo, že se choval špatně a nevhodně a mnoho lidí proti sobě popudil.
„Já se polepším, Andreo!! Už budu na všechny hodný a spravedlivý! Budu mít rád vánoční svátky a chci je slavit se všemi, co znám!! Neee, prosím, já ještě chci žít a napravit své skutky! Dejte mi ještě šanci!“

Andrea tleskla. Země se vrátila do původního stavu.
Znovu luskla. Byla pryč.

Tscherny se probudil ve svém křesle.
Bylo ráno.
Tscherny vykoukl z okna a zvolal na lidi pod sebou: „Co je za den?“
„Štědrý den!“
„Zajímavé, všecko se stalo v jediný den.“ pomyslel si.
„Děkuju! A Veselé Vánoce!“
Tscherny se oblékl a vyběhl ven.
Nejdříve utíkal za Kranichovými.
Ti byli překvapeni.
Tom se jen zeptal: „Co tu chcete, pane Tscherny.“
Jospeh se usmál a spustil: „Pane Kranichu, rád bych vás najal zpět do práce. A zvedám vám ihned rovnou mzdu na 2000 Euro. Ještě dodatek, kolik stojí doktor pro vaše dítě?“
Tom překvapen odpověděl: „1500.“
Tscherny mu vložil do dlaně balíček pětistovek a řekl: „Nástupní plat. Užijte jej jak libo. A nastoupit můžete až po svátcích.“
Jakmile odešel od Kranichových, běžel za Schröderem.
Ten už byl vyděšený, že se zase nějak provinil.
„Mám jít do práce?“ zeptal se.
„Máte přece volno, ne?“ odvětil Tscherny.
„Mám.“ odpověděl Schröder.
„Nu, tak vám jej prodlužuji do konce roku. A od Nového roku budete mít nejen spolupracovníky, ale i mnohem vyšší mzdu – 2000 Euro! A jako Tom zde máte nástupnický plat.“ řekl Tscherny a položil na stůl další balíček.

Tscherny poté na ulici sezval všechny děti, co na ní byly a začal se s nimi klouzat do jedné dlouhé louži, co stihla zmrznout.
„Veselé Vánoce všem v tomto městě, zemi a světě!“ vykřikoval nadšeně na celé kolo.

Od té doby se Joseph Tscherny stal milovníkem vánočních svátků. Dokonce se každý rok pořádá tzv. Josephova oslava, kde je sezvána celá firma, která se z půjčovny aut stala jejich prodejnou a kterou Tscherny financuje a Anně prý dohodil novou práci. Každý Štědrý večer navštěvuje všechny své zaměstnance a chvíli s nimi posedí u večeře. Proslýchá se, že prý kontaktoval Ilke a chystá s ní svatbu…

_________________
Andreamil z DF. Zde na PF jsem autorem, zde také čtu a komentuji.
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Ajši
Administrátor

Založen: 14. 10. 2007
Příspěvky: 1513
Bydliště: Hodonín
Odpovědět s citátem
Díky za vánoční povídku, předlohu jsem poznala Wink

Docela zajímavá aplikace tradičního příběhu na prostředí DP, koukám, že máš tuhle postavu vážně rád Very Happy

Dobrý, vtipný a s happy endem, tak to má na Vánoce být Very Happy koukám, že hoši a andrea z DP zachraňují svět i ve formě duchů Very Happy
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Pietro


Založen: 13. 08. 2014
Příspěvky: 258
Odpovědět s citátem
Wox: Nejde ani tak o oblíbenost, jako spíše o to, že on se mi na to jaksi nikdo jiný nehodí - všichni ostatní jsou takoví hodní...

_________________
Andreamil z DF. Zde na PF jsem autorem, zde také čtu a komentuji.
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
marketa


Založen: 29. 10. 2014
Příspěvky: 25
Odpovědět s citátem
Pietro: ehm, já bych o někom věděla Wink Very Happy

jinak hezká vánoční pohádka s dobrým koncem Smile
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Pietro


Založen: 13. 08. 2014
Příspěvky: 258
Odpovědět s citátem
Markéta: Už jsi jako Hartmutt - na Andreu zapomeňte. Exclamation Wink

_________________
Andreamil z DF. Zde na PF jsem autorem, zde také čtu a komentuji.
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
marketa


Založen: 29. 10. 2014
Příspěvky: 25
Odpovědět s citátem
Pietro: já si prostě musela rejpnout, sorry Very Happy
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Hartmutt Freund z KTU


Založen: 21. 07. 2014
Příspěvky: 244
Odpovědět s citátem
Pietro napsal:
Markéta: Už jsi jako Hartmutt - na Andreu zapomeňte. Exclamation Wink


Pche! Razz

_________________
Seriálový maniak
---------------------
http://hawaii5o.cz/
http://hawaii5o.cz/forum
Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovy WWW stránky
PVS - Pietrův Vánoční Speciál
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina  
Strana 1 z 1  

  
  
 odeslat nové téma  Odpovědět na téma